تبلیغات
راهی به سوی خدا - شیعه

قرائتی : اثبات شیعه بودن در یک دقیقه


ادامه ی مطلبقرائتی : اثبات شیعه بودن در یک دقیقه

به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران، حجت الاسلام محسن قرائتی روز یکشنبه(دیروز) در ششمین گردهمایی دانشجویان فعال خارج از کشور در مشهد در خصوص زیارت امام رضا(ع) به سخنرانی پرداخت که مشروح این سخنرانی در زیر آمده است:

 

ثواب زیارت امام رضا(ع) از امام حسین(ع) بیشتر است. امام رضا(ع) را شیعیان دوازده امامی زیارت می‌کنند، امام حسین(ع) را چهار امامی‌ها زیارت می‌کنند؛ هر چه به آخر می‌روید، مشتریان امامان کمتر می‌شود.

 

مسئله‌ای را در مورد وهابی‌ها بگوییم. آنها گنبد و بارگاه را شرک می‌دانند. جوابی که می‌توان داد این است که از آنها بپرسید آیا زیارت قبور را قبول دارند. اگر قبول دارند، اشکالی دارد انسان هنگام زیارت قبور یک سقف و یک فرش با خودش داشته باشد.

خداوند در قرآن می‌گوید: «تعاونوا علی البر» یعنی در کار خوب کمک و همکاری کنید. آیا این کار خوب نیست.

حضرت موسی(ع) هنگامی که فرعون بچه‌های بنی‌اسرائیل را می‌کشت، در یک صندوق گذاشته شد و به کاخ فرعون رسید.

این صندوق برای یهودی‌ها مهم است. بعد از دوران حضرت موسی(ع) مدتی این صندوق گم شده بود و یهودی‌ها از این مسئله ناراحت بودند تا اینکه پیامبری آمد و وعده پیدا شدن آن را داد.

خداوند در قرآن می‌گوید: «فیه سکینه من ربکم و بقیه من آل هارون و موسی»، «سکینه» یعنی آرامش، و منظور از «بقیه» یادگاری‌های آل موسی و آل هارون است. باید به وهابی‌ها گفت که قرآن در اینجا می‌گوید صندوقی که متعلق به آل هارون و موسی است، آرامش بخش است.

وقتی صندوق متعلق به موسی آرامش بخش باشد، بارگاه متعلق به آل محمد(ص) آرامش بخش نیست

حال اگر امروز یک صندوق یا یک بقعه و یا یک بارگاه متعلق به آل محمد(ص) باشد، آرامش بخش نیست.

یکبار که در کنگره‌ای در پاکستان حضور داشتم، امامت و شیعه را در یک دقیقه اثبات کردم. در این کنگره به من گفتند همه حاضرین دانشگاهی هستند، گفتم من هم امام جماعت دانشگاه تهران هستم.

گفتند: سنی هستند و من گفتم در تلویزیون میلیون‌ها مخاطب دارم. گفتند: وهابی هستند با وهابی نمی‌شود سر و کار داشت، برای همین یک بحث غیرشیعی و سنی کردم.

همه می خندیدند به طوری که در انتهای مراسم یکی از اساتید نتوانست خودش را نگه دارد و بلند شد و گفت: احسنت، اما حیف که شیعه هستی.

گفتم: قرار نبود بحث شیعه و سنی بکنیم. برای همین در یک دقیقه دلیل شیعه بودن خود را می‌گویم و گفتم: تا پیامبر (ص) بود شیعه و سنی نبود و رهبر جامعه خودشان بودند. بعد از رحلت ایشان عده‌ای دینشان را از اهل بیت(ع) گرفتند و عده‌ای دیگر از چهار امام، مثل حنبلی و شافعی؛ تفاوت این دو، اینگونه است.

در قرآن سه آیه در مورد اهل بیت(ع) داریم از جمله آیه تطهیر، اما این چهار امام جزو اینها نیستند، اهل بیت(ع) قرن اول هجری بودند و امامان سنی بعد از آنها آمدند.

یعنی شیعه یک قرن جلوتر است و قرآن هم می‌گوید «والسابقون و السابقون، اولئک هم المقربون». اهل بیت(ع) شهید شدند اما علمای سنی نه.

خداوند می‌گوید: شهدا از کسانی که نشسته‌اند، برترند. به حاضرین سنی گفتم من به این سه دلیل شیعه‌ام، شما به چه دلیل سنی هستید؟ اگر دلیل آوردید، من در تلویزیون پاکستان می‌گوییم که سنی شده‌ام. مهمترین سخنرانی من در عمر هفتاد ساله‌ام همین سخنرانی است.

دانشگاه یک ارزش است، اما اینطور نیست که همه سعادت‌ها در آن باشد، قرآن بارها گفته است کسانی که علم داشتند هم منحرف شده‌اند. برای همین «یعلم و یزکیه» کنار هم آورده است.

این یک سرطان اخلاقی است که دانشجو از کنار استاد رد می‌شود و سلام نمی‌کند. می‌گوید: این ترم با این استاد کلاس ندارم، پس سلام نمی‌کنم.

برای استاد هم همین است. وقتی برای دستشویی هم، اساتید را از دانشجویان جدا می‌کنند، اینگونه می‌شود.

مدرک آغاز کار است. در قرآن و در اسلام فارغ التحصیلی و بازنشستگی نداریم بلکه تنها از کارافتادگی است.

بهتر است شما دانشجویان شماره تماس یک اسلام‌شناس را داشته باشی،د چرا که در سی‌ثانیه می‌توانند شما را کافر کنند، شبهه وارد کنند و در اعتقاداتان متزلزل شوید.

در این موارد تماس بگیرید و سئوال خود را بپرسید، گاهی جواب برخی شبهه‌ها بسیار کوتاه است. شما نمی‌توانید همه احکام دینی را یاد بگیرید.

گاهی در داخل و یا خارج از کشور اشکالاتی به نظام وارد می‌کنند. جواب این اشکالات و مسئله را هم باید بگویند. در این مواقع این سه کار را باید کرد، توجیه نکنیم، توجیه حماقت است.

خیلی از اشکالات عیب نیستند، دروغ‌اند

عیب‌ها را باید دید و آنها را آنقدر تکرار کرد تا برطرف شود. خیلی از اشکالات و عیب‌ها هم اصلاً عیب نیستند بلکه دروغ‌اند.

اینقدر دروغ در مملکت داریم. می‌گویند: یک دنده زن کم است، می‌گویند: وقتی عطسه کردید صبر کنید، اینها دروغ است.

زنی در خیابان خلاف رانندگی کرده بود، وقتی گرفته بودندش می‌گوید من زن قرائتی‌ام، با من کاری نداشته باشید. این دروغ‌ها را برای من هم می‌گویند.

یکی می‌گفت: فرق شاه و امام چیست، که ما به هردویشان بله قربان می‌گوییم.

فرق بین شاه و امام، فرق بین چاقوکش و جراح است، فقیه عادل، نظر اسلام را برای رضای خدا می‌‌گوید، اما شاه نظر خودش را برای رضای آمریکا می‌گوید.

چرا شما رنگ این افراد شوید؟ اینکه ضرب المثلی می‌گوید «خواهی نشوی رسوا، همرنگ جماعت شو»، مسخره و مُزخرف است.

دانشجویان باید جاذبه داشته باشند، راهش محبت است و در کارهایتان باید انصاف داشته باشید.

منبع:1
طبقه بندی: اثبات، 
برچسب ها: قرائتی،  

تاریخ : دوشنبه 26 خرداد 1393 | 05:04 ب.ظ | نویسنده : رامین زمانی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.